Shkolla 9-Vjecare Kastriot Diber
SHkolla 9-vjecare Kastriot Forum - Welcome

Mire se vini ne kete web dhe forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne programe,diskutime,kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Regjistreohuni qe te keni mundesi te shkarkoni programe.
Stafi.


Sa i madh eshte interneti?

Shko poshtë

Sa i madh eshte interneti?

Mesazh nga Mufit Kaloshi prej Thu Jan 09, 2014 10:12 pm

Viti 2013 sapo iku, le te shofim sa i madh eshte interneti pas nje viti.

Sasia e te dhenave qe bredhin ne internet eshte e pa mundur te kuantifikohet. Por nga ana tjeter mund te masim gjera te tjera qe na tregojne madheshtine e botes virtuale.

Le te fillojme. Sa banore ka interneti? 2.4 miliard!
Nje miljarde jane ne Azi, pak me shume se gjysem miliardi jane ne Europe, njesoj dhe ne Ameriken e veriut dhe te Jugut. 565 milion jane kineze, te cilet jane populli me i madh edhe ne internet.

Sa email dergojne keta banore? 144 miliard email ne dite!
Nga keto 68% jane spam. Gjysma e email spam kane te bejne me produkte farmaceutike. Mail provider me i madh eshte Gmail me 425 milion usera.

Sa faqe web aktive ekzistojne? 634 milion!
Vitin e fundit u shtuan 51 milion te tilla. Dy te tretat e faqeve jane ne nje server open source. Piataformat me te perdorura jane Tumblr(87 milion blog), WordPress(59,4 milion).
internet.users_.per_.region.2012
Sa domines jane regjistruar? 246 milion!
100 milion jane .com. Vihet re ritja e ndjeshme e domineve .info.

Po bota e social media si eshte?
Vendi me aktiv ne Facebook eshte Brazili. Facebook ka nje miliard usera me moshe mesatare 40.5 vjec. 47% jane femra. Ne Facebook klikohen 2.7 miliard LIKE cdo dite. Cdo dite postohen rreth 300 milion foto.
Twitter ka 200 milion usera me moshe mesatare 37 vjec, me te re se Facebook. Nje user poston te pakten nje tweet ne dite.

Po motoret e kerkimit?
Googel pa dyshim qe eshte mbreti me 1.2 triliard(20.000 miliard) kerkime ne 2013.

Browser me i perdorur?
User zakonisht perdorin me shume se nje browser. Me te perdorurit IE dhe Chrome.

Po e mbyllim me kaq por mos haroni se 2014 ka 8 dite qe ka nisur dhe keto shifra kane ndryshuar Smile
avatar
Mufit Kaloshi
Admin

Numri i postimeve : 326
Join date : 13/01/2013

Shiko profilin e anëtarit http://kastrioti.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi