Shkolla 9-Vjecare Kastriot Diber
SHkolla 9-vjecare Kastriot Forum - Welcome

Mire se vini ne kete web dhe forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne programe,diskutime,kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Regjistreohuni qe te keni mundesi te shkarkoni programe.
Stafi.


Google, si ta shfrytezojme me mire per kerkimet tona

Shko poshtë

Google, si ta shfrytezojme me mire per kerkimet tona

Mesazh nga Mufit Kaloshi prej Thu Jan 09, 2014 9:27 pm

Google, si ta shfrytezojme me mire per kerkimet tona

Google eshte motori i kerkimit me i mire dhe me i perdorur ne web. Te gjithe e perdorim Google ne perditshmerine tone por jo te gjithe i njohin disa truke qe Google ofron per ta shfrytezuar ne maksimum.

Perdorimi i thonjezave
Per te rafinuar kerkimin mjafton te vendosim midis thonjezave fjalet kyce. Shpesh here na ndodh qe duam te gjejme videon e nje kenge te ciles nuk ja dime titullin por njohim vetm disa fjale. Nqs kerkojme ne Google ato fjale, si rezultate do te na dalin shume argumenta qe skane te bejne me kengen. Nqs keto fjale i vendosim midis thonjezave rezultai do te jete me shume i sakte.

Si te perjashtojme rezultatet qe nuk na interesojne
Nqs duam te perjashtojme dicka nga rezultatet mund te perdorim minusin (-). Psh dua te gjej video te kenges Albachiara Vasco Rossi. Per te perjashtuar versionet live atehere do kerkoj ne Google keshtu: “Albachiara” “Vasco Rossi” – live.

Parashikimi i kohes
Bashkangjitini fjales WEATHER emrin e qytetit dhe Google do tju tregoje parashikimin e motit per ate qytet. Provoni Weather Tirane

Rezultatet sportive
Provoni te kerkoni Inter Juventus dhe dotju shfaqet rezultati i ndeshjes se fundit.

Konvertimi i njesive matese
Google te ndihmon te konvertosh njesite matese por duhet te shkruash ne anglisht ose ne nje gjuhe qe Google e njef per te bere konvertimet. Provoni 1 meter in inch

Konsultimi i fjalorit
Mjafton te perdoresh fjalen kyce DEFINE dhe me pas nje fjale te ciles nuk ja dini kuptimin dhe Google do ju japi nje shpjegim. Kryesisht perdor Wikipedia per te implementuar kete funksionalitet.

Hartat
Provoni te kerkoni Tirane Map dhe do ju shfaqet harta e Tiranes.

Ora
Deshironi te dini sa eshte ora ne Singapor? Kerkoni Time in Singapore.

Keto jane disa nga truket me te famshme te Google. Shpresoj qe tju hyjne ne pune
avatar
Mufit Kaloshi
Admin

Numri i postimeve : 326
Join date : 13/01/2013

Shiko profilin e anëtarit http://kastrioti.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi