Shkolla 9-Vjecare Kastriot Diber
SHkolla 9-vjecare Kastriot Forum - Welcome

Mire se vini ne kete web dhe forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne programe,diskutime,kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Regjistreohuni qe te keni mundesi te shkarkoni programe.
Stafi.


Varësia nga pajisjet elektronike

Shko poshtë

Varësia nga pajisjet elektronike

Mesazh nga Mufit Kaloshi prej Wed Feb 13, 2013 7:35 pm


Psikologët ende nuk kanë marrë vendim nëse sjellja për së tepërmi ose pak e varur te përdorimi i internetit mund të diagnostikohet si çrregullim apo jo.
Megjithatë, për një gjë janë të sigurt - sa më shumë kohë kaloni duke përdorur pajisje elektronike, do të kaloni më pak kohë duke lëvizur, duke qëndruar në natyrë ose në ndërveprim me njerëzit e tjerë.
Izolimi shoqëror rrit rrezikun nga krijimi i depresionit dhe demencës, ndërsa stili i jetës duke qëndruar ulur është i lidhur me krijimin e sëmundjeve të zemrës, diabetit të tipit 2, trashjen dhe vdekjen e parakohshme.
Më shumë se tri orë të përdorimit ditor të pajisjeve elektronike rrit probabilitetin të vdisni nga cilado sëmundje kronike. Po ashtu, personat, puna e të cilave është e tipit duke qëndruar ulur duhet që gjatë kohës së lirë të inkuadrojnë ushtrimet ose lëvizjen e cilësdo formë. /Telegrafi/
avatar
Mufit Kaloshi
Admin

Numri i postimeve : 326
Join date : 13/01/2013

Shiko profilin e anëtarit http://kastrioti.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Varësia nga pajisjet elektronike

Mesazh nga Mufit Kaloshi prej Wed Feb 13, 2013 7:35 pm

Sipas mjekëve, sa më shumë kohë kaloni duke përdorur pajisje elektronike, më pak kohë ju mbetet t’a kaloni në lëvizje , duke qëndruar në natyrë ose në ndërveprim me njerëzit e tjerë.Izolimi shoqëror rrit rrezikun e depresionit dhe demencës, ndërsa stili i jetës duke qëndruar ulur është i lidhur me krijimin e sëmundjeve të zemrës, diabetit të tipit 2 si dhe shtimin në peshë.Më shumë se tre orë të përdorimit ditor të pajisjeve elektronike, rrisin probabilitetin për sëmundje kronike.Po ashtu, personat, puna e të cilëve i kushtëzon të qëndrojnë ulur për një kohë të gjatë duhet që gjatë kohës së lirë të inkuadrojnë ushtrimet ose lëvizjen e cilësdo formë,- këshillojnë mjekët.
avatar
Mufit Kaloshi
Admin

Numri i postimeve : 326
Join date : 13/01/2013

Shiko profilin e anëtarit http://kastrioti.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi