Shkolla 9-Vjecare Kastriot Diber
SHkolla 9-vjecare Kastriot Forum - Welcome

Mire se vini ne kete web dhe forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne programe,diskutime,kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Regjistreohuni qe te keni mundesi te shkarkoni programe.
Stafi.


Intervistë për vend pune ( drejt punesimit )

Shko poshtë

Intervistë për vend pune ( drejt punesimit )

Mesazh nga Mufit Kaloshi prej Sun Feb 10, 2013 4:14 pm

Intervistat e punësIntervista është proces i komunikimit në dy drejtime me rekrutuesit dhe aplikuesit. Në këtë fazë të procesit të selektimit, udhëzimet, personaliteti dhe rezultatet kanë rëndësi të njëjtë. Për këtë arsye, është e nevojshme të bëhet dallimi mes llojeve të ndryshme të intervistave.
Intervista është mundësi për ju të tregoni se përshtateni me pozitën e kërkuar, por edhe koha për marrjen e informatës që nuk mund të merret askund tjetër.

Udhëzimet e përgjithshme:

•Përgatituni për intervistën: hulumtoni për kompaninë/pozitën dhe në qoftë se është e mundur edhe për intervistuesin. Merreni me vete dosjen e informatave të kompanisë dhe kontrollojeni gjatë intervistës, sipas nevojës. Përgatitni kopje plotësuese të CV tuaj. Në qoftë se është e dobishme, merrni kopje të punimeve dhe hulumtimeve tuaja të shkruara ose të publikuara. Jeni selektivë – mos merrni me vete porfolio tepër të madhe.
•Jeni miqësorë pa qenë të afërt. Theksoni çështjet që mund t`i keni të përbashkëta me intervistuesin: interesat e përbashkët, shkathtësitë, përvojën. Aftësitë ndërpersonale dhe komunikative kanë rëndësi të madhe.
•Shkoni me qëllim të qartë dhe mbajeni në mend qëllimin. Kjo do tu ndihmojë të relaksoheni më tepër dhe ta dëgjoni me kujdes atë që e thotë intervistuesi.
•Tregoni njohuri të thellë për industrinë/kompaninë dhe theksoni aftësitë tuaja.
•Jeni pozitivë, në nivel gatishmërie dhe shprehni profesionalizëm.
•Jeni të sinqertë, por jo naivë. Mos jepni më tepër informata se që kërkohen, posaçërisht jo për dobësitë tuaja.
•Parashtrojeni pyetjen e duhur në momentin e duhur. Kjo është mundësia që ju të vendosni a e dëshironi vërtetë vendin e punës.
•Menaxhoni me kohën tuaj dhe respektojeni kohën e intervistuesit.

Çka të vishni për në intervistë

Më shumë se 50% e percepcionit të njerëzve tjerë bazohet në dukjen tuaj, për këtë arsye, dukja është qenësore në krijimin e përshtypjes së mirë. Përkushtoni vëmendje të posaçme këpucëve tuaja. Menaxherët, posaçërisht ata që kanë qenë në ushtri, ju vlerësojnë shumë në bazë të këpucëve tuaja.

Veshja për intervistën e punës duhet të hulumtohet gjatë përgatitjes së mirë për intervistën e punës. Këto këshilla mund tu udhëzojnë, por nuk vlejnë në të gjitha rastet.


Këshillat kryesore për veshjen tuaj për në intervistë, për meshkujt dhe femrat:

•Jeni të matur, kjo është më e mira për intervistat, pa dallim nga kodi i veshjes i organizatës.
•Në qoftë se jeni të pasigurt, lajmërohuni dhe pyetni! Mos e pyetni menaxherin për resurse njerëzore. Më e lehtë është ta pyetni recepcionistin ose asistentin për resurse njerëzore. Në qoftë se edhe më tej jeni të pasigurt, vishuni në mënyrë të matur.
•Flokët e rregulluara mirë.
•Thonjtë e pastra, me formë.
•Kolonja ose parfumi në minimum.
•Pa unaza trupor të dukshme (pirs).
•Pa çamçakëz, lëpirëse ose cigare.
•Vetëm një unazë dhe stolitë e kufizuara të arit.

Çka duhet të veshin meshkujt për në intervistë pune:

•Fundi i matur – me dy pjesë & kravatë, me ngjyra të matura dhe solide.
•Këmisha me mangë të gjata.
•Eskivoni kravatat-flutura. Mbani kravatë të matur.
•Këpucët e ngjyrës së mbyllur me çorapët të njëjtë.
•Eskivoni mjekrat dhe mustaqet (nëse nuk mund t`i ndryshoni mustaqet, të paktën formësoni mirë).
•Shkurtoni flokët. Stili i shkurtë dhe i matur është më i miri.
•Mos mbani vathë.

Çka duhet të veshin femrat për në intervistë pune:

•Eskivoni fustanin.
•Këpucët duhet të kenë take të matura.
•Mbani çantë dore në vend të kuletës.
•Pastruesi i matur i thonjve.
•Makiazhi minimal.
avatar
Mufit Kaloshi
Admin

Numri i postimeve : 326
Join date : 13/01/2013

Shiko profilin e anëtarit http://kastrioti.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi